Hedeflere Ulaşmak İçin Tüyolar

Merve Erkan
5 Mart 2019 – 15:30

Gelecek için bir planınız var mı? Okulunuzu bitirince ne tür planlar yapacaksınız? Planları yaparken belirli bir program çerçevesinde mi yapacaksınız yoksa hayatın akışına göre mi olacak?

Çoğunuz bu dünyada oradan oraya sürüklendiğinizi düşünürsünüz. Bu sürüklenişi değiştirmek için de çalışır, çabalarsınız. Ancak çabalarınız sırasında sanki o yollar bir yere çıkmıyormuş gibi görünür. Böyle hissetmeniz de ki temel nedenlerden biri bir hedefinizin olmayışıdır. Yola çıkacağınızı düşünün ama nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. Böyle bir yolculuğa çıkar mıydınız? Cevabınız tabi ki de hayır olacaktır!

HEDEF BELİRLEME NEDİR?

Kişisel gelişim uzmanlarına göre başarılı olmanın önceliği hedef belirleme ve belirlenen hedefler üzerine çalışmadır. Hedef belirlemek yaşamınızın gidişatını kontrol etmeniz de size yardımcı olur. Hedef belirlemek, istediğiniz şeyi elde etmek için doğru bir şekilde düşünüp karar vermenizi gerektiren bir süreçtir.

Hedef belirlemek hayatınızın her alanında size yol göstermede yardımcı olur. Ancak hedeflerinizi belirlerken doğru türden ve gerçekleştirebileceğiniz hedefler olmalıdır. Gerçekçi olmayan hedefler koyarsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

HEDEF BELİRLEMENİN FAYDALARI

  • Hedefler bize yaşama gücü verir. Hedeflerinize ulaşmak için gereken gücü bulduğunuz yerden ve içinde bulunduğunuz zamandan alırsınız.
  • Hedef ile birlikte zihniniz başarıya odaklanır.
  • Hedefinizi açık ve net bir şekilde tanımlamak, mücadele etme arzusunu artırır.

Hedef belirlenirken iki soruya net cevap verilmeli:

  • Doğru bir hedef belirledim mi?
  • Hayatımı bu hedefe göre planlayabilir miyim?

HEDEF NASIL BELİRLENİR?

Hedef belirlemenin araştırma şirketleri tarafından kanıtlanmış 5 temel kuralı bulunmaktadır.

Hedefiniz motive edici olmalıdır

Belirlediğiniz hedefler sizi motive etmelidir. Hedefiniz sizde heyecan uyandırmalıdır. Eğer sizde heyecan uyandırmıyorsa, hedeflerinizi hayata geçirme şansınız zayıf olacaktır. Motivasyonunuzu devam ettirebilmek için kendinize bir ödül sistemi oluşturun. Artırımlı ödüller ile küçük hedefler için küçük ödüller, zor hedefleriniz için büyük ödüller belirleyin. Hedefinize ulaşamadığınız zaman ödüle ulaşamayacağınızı düşünün.

Hedefiniz açık ve iyi tanımlanmış olmalıdır

Koyduğunuz hedefleri net tanımlayın. Net bir şekilde plan yapın ve planı uygulayın. Çünkü belirsiz olan hedefler sizi hedefinizi izlemede ve hedefinize ulaşmada zorluk yaşatır. Bir süreç hedefinizin sonuca odaklı olmalısınız.

Hedefiniz ölçülebilir olmalıdır

Belirlediğiniz hedefte nasıl ilerlediğinizi bilmek önemlidir. Bu nedenle hedefiniz kesin ölçüler içermeli sonucu da ölçülebilir olmalıdır. Hedefinizi nasıl ölçeceğinizi seçin. Hedeflerinizi kısa yada uzun vadeli olarak belirleyin.

Hedefiniz ulaşılabilir olmalıdır

Hepinizin büyük hedefleri vardır ancak verilen zaman ve imkanlar ile neler yapabileceğimiz önemlidir. Belirlediğiniz hedefe ulaşmak mümkün olmalıdır. Çiğneyebileceğiniz kadar ısırın ama kendinize de fazla kolay bir hedef belirlemeyin. Ulaşamayacağınız bir hedef belirlerseniz cesaretiniz kırılır. Kendinize güveninizi kaybedebilirsiniz.

Hedefinizin bir bitiş tarihi olmalıdır

Hedefinize ne zaman ulaşacağınıza karar verin. Hedefe ulaşma tarihini takvim de planlayın. Hedefiniz için bir bitiş tarihi belirlerseniz hedefi gerçekleştirmek için sizi harekete geçirir. Böylelikle çaba harcayarak hedeflerinizi daha başaralı bir şekilde elde etmiş olursunuz.

Hayaller kurmaktan, hedefler belirlemekten korkmayın asla. (Ancak yaşam şartlarımıza elimiz de ki imkanlara göre hedef belirleyip, hayal kuralım.) Hedefiniz sizin ne istediğinizi tam olarak yansıtmalıdır. Hedefinizi belirlerken kendinizi tanıyın. Çünkü hedefiniz kendi yetenek ve güçlerinize göre olmalıdır. Hedefleriniz de kararlı olun ve sorumluluk alacağınızı bilin. Planlayarak ve etrafınız da ki insanların desteği ile hedefinize doğru yol alın.

Hedeflerinize ulaşmanız dileğiyle…