Gençler Bizden Ne Bekliyor?

Merve Erkan
17 Ocak 2018 – 10:00

Biz gençlerden bir çok şey bekleriz. Peki ya gençler bizden ne bekliyor?

Gençlerden çok büyük beklentiler içerisindeyiz. Yalnız biz gençlerimize ne verebildik? Gençler bizden neler bekliyor? Bizler tarihimiz boyunca Türk gençliğine hep güvenmişizdir. Onlar, bizim geleceğimizi, vatanımızı emanet edebileceğimiz neslimizdir. Milli Mücadele dönemlerinde Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında da gençlerimiz her zaman önemli roller üstelenmişlerdir.

Gençlerden beklentilerimiz büyük, peki biz onları anlayabiliyor; beklentilerine cevap verebiliyor muyuz? Son yıllar da yapılan araştırmaların sonuçlarına göre gençlerimizin psikolojik ve sosyal durumlarının bozulduğunu görmekteyiz. Gençler en çok ”sorumluluk almak, dışlanmak ve yaptığı olumsuz bir davranış sonucu verilen tepkiden korktukları” için bizim beklentilerimize cevap veremiyorlar. Gençlerimiz de bu tür korku ve kaygılarının oluşmasında ki sebep toplum da ki bireylerin çoğunun (başta anne-babalar olmak üzere) yaşamlarını Doğan Cüceloğlu’ nun bahsettiği ”mış gibi yaşayarak” sürdürmeleridir. Peki ”mış gibi yaşamak” nedir? Düşünceleri ve davranışları birbirine uymayan insanların yaşamı demektir. Anne-babalar düşünce olarak her zaman çocuklarının yanında olduklarını söyledikleri halde ilgisiz davranmaktadırlar. Çocuklarına örnek olması gerekirken, nasihatler verip, onların düşüncelerine önem vermeyen, dinlemeyen vakitlerinin çoğunu internet, telefon ve bilgisayar başında geçiren birey haline geldiler. Mış gibi yaşamak sadece aile de anne-babalarda değil, maalesef toplumumuz da giderek yaygınlaşmaktadır. ”Kitap okuyun diyen ama kitap okumayan bir öğretmen” örnek olarak gösterebiliriz. Toplum olarak bu şekilde davranıldığı zaman, hiçbir birey toplumda ki beklentiye cevap veremez. Sonucun da özgüvensiz bireyler ile karşılaşırız.

Günümüzde suça yönelmiş gençler üzerinde yapılan araştırmalarda da; ailenin ilgisizliği, parçalanmış aileler, teknoloji, bedensel ve psikolojik haller gençlerin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bazı aileler çocuklarının her istediklerini yaptıklarını ama buna karşılık çocuğun ailenin beklentisini karşılayamadığından dert yanmaktadır. Çocuğa her istediğini almak, onun sizin beklentilerinizi karşılayacağı ayrıca sizin iyi birer anne-baba olduğunuzu göstermemektedir. Maddi, somut şeylerle çocuğunuzun sizden beklentilerini, isteklerini karşıladığınızı düşünüyor iseniz yanılıyorsunuz. Çocuklar anne-babadan elbette ki somut, maddi şeyler ister. Ancak onların asıl istediği şey ”sevgi”dir. Sevgi ise maddi şeyler ile verilebilecek bir şey değildir.

Baktığımız zaman gençlerimiz bizden çok büyük şeyler istemiyor. Yetişkinler ”mış gibi yaşamak” yerine gerçekten düşündükleri gibi davranırlarsa hem anne-baba hem de genç birbirlerinin beklentilerine, isteklerine cevap verebileceklerdir. Sadece anne-baba değil, toplum da ki her bir yetişkin, gençlerin düşüncelerine önem vermeli, onların da bir birey olduğunu hissettirmelidir. Biz ona ”Yapma!” dediğimiz davranışı kendimiz de yapmamalıyız. Nasihatler vermek yerine gençlerimize örnek olmalıyız. Onlarla vakit geçirmeliyiz: Birlikte kitap okuyabilir, bir çay bahçesinde bir şeyler içebilir, sportif aktiviteler yapabilir ya da gençlik merkezlerin de bulunan kurslara katılım sağlanabilir, birlikte maketler yapılabilir, tiyatro-sinema izlemeye vb. birçok etkinliklere katılıp çocuklarla verimli vakit geçirilebilir. Çocuğunuzla geçirdiğiniz her anınız da hem siz çocuğunuzun beklentisini karşılamış olurken hem de çocuğunuz sizin beklentilerinizi karşılamış olur. En önemlisi de birbirinize karşı sevginizi göstermiş olursunuz. Ve bu da pahalıya aldığınız hediyelerden daha değerli olacaktır.

Sözün özü, geleceğimizi emanet edeceğimiz tek umudumuz ve bize emanet olan gençliğimize verebileceğimiz en güzel şey; iyi bir örnek olmak, onlarla vakit geçirmek ve sevgimizi göstermektir.

Geleceğe yüreği sevgi dolu bir gençlik bırakmak temennisiyle…